Lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularnie przeprowadzane zabiegi profilaktyczne, wykonywane po zakończeniu leczenia – nie rzadziej niż co 6 miesięcy – zapobiegają powstawaniu próchnicy i nadwrażliwości zębów, chronią przed chorobami przyzębia (paradontozą) oraz pozwalają cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez wiele lat.

Kompleksowe zabiegi profilaktyczne wykonywane w naszej Praktyce to:

 1. Szczegółowy przegląd jamy ustnej 

 2. Instruktaż higieny jamy ustnej

 3. Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)

  To usunięcie twardych, zmineralizowanych złogów tworzących kamień nad i poddziąsłowy skalerem ulytadźwiękowym, który pozwala na wykonanie zabiegu szybko i bezboleśnie.

 4. Piaskowanie zębów

  To usunięcie nieestetycznych nalotów i osadów z powierzchni zębów oraz wąskich przestrzeni międzyzębowych, powstałych poprzez picie kawy i mocnej herbaty lub palenie tytoniu. Piaskowanie to także płukanie kieszonek dziąsłowych, które są siedliskiem bakterii. Bezpiecznie i bezboleśnie czyścimy zęby za pomocą strumienia sprężonego powietrza z wodą i odpowiednim środkiem. Nieusunięty osad może przekształcić się w złogi kamienia nazębnego.

 5. Fluoryzacja kontaktowa

  To pokrywanie powierzchni zębów lakierem fluorowym wzmacniającym ich szkliwo, zabezpieczającym przed próchnicą i znoszącym nadwrażliwość.

 6. Lakowanie zębów – u dzieci

  To pokrywanie bruzd na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych lakiem fluorowym lub glasjonomerem.

Nawet najlepiej przeprowadzone leczenie stomatologiczne i regularne zabiegi profilaktyczne, nie dają gwarancji na zachowanie zdrowego uzębienia, jeśli pacjent nie będzie wykonywał zaleconych mu zabiegów higienizacyjnych w domu.